Se splácením hypotéky může pomoci stát
28.10.2020
Se začátkem listopadu musí všichni dlužníci začít splácet své úvěry. Konkrétně zhruba 180 tisíc pozastavených splátek se týká úvěrů, které jsou zajištěné nemovitostí, patří sem tedy i hypotéky. Pandemická a ekonomická situace se ale nezlepšuje, ba naopak zhoršuje. Proto u dávky mimořádné okamžité pomoci poskytované úřady práce přibyla ve výčtu životních potřeb, na něž lze v nouzi žádat od státu peníze, hypotéka. Nikdy předtím se přitom žádat o pomoc se splátkou úvěrů nesmělo.
Podmínky k posouzení žádosti o pomoc jsou navíc mnohem měkčí, než bývaly, dosáhne na ni proto i střední třída. Benevolence je ale podmíněna tím, že musí být příjmy domácnosti prokazatelně zasaženy pandemií. Mnoha lidem může dávka zachránit střechu nad hlavou alespoň dočasně, pro jiné čekající na levnější bydlení je to spíš další špatná zpráva.
V
Živnostníci dostanou opět 500 korun na den
19.10.2020
Vláda schválila příspěvek, tzv. kompenzační bonus, 500 Kč denně pro podnikatele, kteří museli kvůli nejnovějším opatřením vlády uzavřít provozy nebo jim bylo zamezeno v podnikání. Živnostníci budou také mít opět nárok na ošetřovné. Bude ve výši 400 korun na den po celou dobu uzavření škol. Podporu lidé získají na dítě do deseti let.
Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). "O bonus mohou požádat podnikatelé, kterým jsme přímo usnesením vlády vypnuli podnikání a zamezili podnikat," uvedla ministryně. Další podmínkou o žádost je, že příjmy z podnikání musí být u žadatele větší než polovina příjmů. Žádosti bude možné podávat v době nouzového stavu, který byl vyhlášen od 5. října na 30 dnů. Žádost bude možné podat jako u předchozích příspěvků na finanční úřad e-mailem, datovou schránkou, prostřednictvím aplikace Elektronická podání pro Finanční správu (EPO), prostřednictvím poštovních služeb nebo osobně. Vyplácený příspěvek je fakticky podle zákona vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti.
V
Na nákup ve dvou
12.10.2020
Od pátku mohou zákazníci v českých obchodech nakupovat maximálně ve dvou, výjimkou jsou jen nezletilé děti. Vláda toto omezení svobody pohybu zavedla v nouzovém stavu v rámci boje s koronavirem. Provozovatelé obchodů upozorňují, že nová povinnost není uložena jim, ale občanům, a je tedy na jejich zodpovědnost. Kontrolovat její dodržování hodlají stejným způsobem jako například nošení roušek.
"Omezení na vstup pouze po dvou osobách se vztahuje na úplně všechny obchody," potvrzuje pro on-line deník Aktuálně.cz Kryštof Barka z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví. Tato povinnost není podle mluvčí Globusu Lutfie Volfové uložena provozovatelům, ale občanům. "Kdy usnesením vlády 995 v bodě 7 vláda omezuje svobodu pohybu. Platí stejně jako v případě nenošení roušek - tedy provozovatel upozorní nakupující a v případě neuposlechnutí volá policii," připomíná Volfová.
Covidový odklad splátek brzy končí
05.10.2020
Poslední říjnový den končí zákonné moratorium, které umožnilo odklad splátek úvěrů až na půl roku kvůli pandemii koronaviru. Nebankovní a leasingové společnosti odložily podle odhadů téměř sto tisíc úvěrů v miliardách korun. Od listopadu ale budou muset všichni dlužníci opět začít splácet podle původních podmínek. Jenže ne všichni na to budou mít.
Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů oznámila, že chce ochránit klienty, kteří využili zákonného odkladu splátek v první vlně pandemie a jejichž finanční situace je stále nejistá. "Pravidla jsme konzultovali s organizacemi, jako je Člověk v tísni nebo Poradna při finanční tísni, a rovněž s některými poslanci, kteří se problémům věnují," řekl ředitel asociace Aleš Janků. Nová pravidla budou platit od listopadu. Pokud dlužník požádá, věřitel, tedy společnost, která je členem asociace, u jednorázově splatných půjček nad pět tisíc korun umožní rozložit splácení dlužné částky nejméně do pěti měsíců bez navýšení. Podmínkou je zaplacení alespoň pětiny dlužné částky.