Mzdy neustále rostou, Češi ale stále více chudnou, ukazují statistiky ČSÚ
28.09.2023
Ačkoliv Český stát by na chystaném konsolidačním balíčku rád zbohatnul, realita je podle Českého statistického úřadu opačná. Češi jsou totiž stále chudší.
Ve 2. čtvrtletí 2023 podle zjištění vzrostla průměrná hrubá měsíční nominální mzda na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství proti stejnému období předchozího roku o 7,7 %, ale reálně klesla o 3,1 %. Medián mezd činil 36 816 Kč.
Reálná mzda klesla posedmé za sebou. Ve 2. čtvrtletí 2023 vzrostla sice nominální mzda na přepočtené počty zaměstnanců proti stejnému období minulého roku o 7,7 % na 43 193 Kč, ale po započtení vlivu inflace se reálně snížila o 3,1 %.
Ve 2. čtvrtletí 2023 činila průměrná hrubá měsíční nominální mzda na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství celkem 43 193 Kč, což je o 3 101 Kč (7,7 %) více než ve stejném období roku 2022.
Spotřebitelské ceny se ale zvýšily za dané období o 11,1 % a reálně tak mzda naopak klesla, o zmíněné 3,1 %. Nejvyšší růst průměrné mzdy proti stejnému období roku 2022 zaznamenán v odvětví výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (13,7 %).
Následují činnosti v oblasti nemovitostí (10,6 %), těžba a dobývání (10,4 %) a peněžnictví a pojišťovnictví (10,0 %). K nejnižšímu růstu o 2,9 % došlo v ostatních činnostech.
ČSÚ upozornil, že medián mezd (36 816 Kč) vzrostl proti stejnému období předchozího roku o 7,8 %, u mužů dosáhl 39 847 Kč, u žen byl 33 862 Kč. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 19 320 Kč a 70 247 Kč.
V 1. pololetí 2023 pak dosáhla průměrná mzda 42 249 Kč, v meziročním srovnání činil přírůstek 3 198 Kč (8,2 %). Spotřebitelské ceny se ale zvýšily za uvedené období o 13,7 %, a reálně tak mzda opět klesla, a to o 4,8 %...
B
Zpět
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Firmy mohou žádat o příspěvek 60 korun na test
05.04.2021
Od 1. dubna mohou firmy nebo OSVČ žádat o příspěvek na testy, které musí provádět jednou za sedm dní. Nárok mají na 60 korun čtyřikrát do měsíce. Za testy však platí mnohem víc a podle šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy by měly dostávat třikrát tolik. Ministr Havlíček s tím ale nepočítá. Od příštího týdne budou muset testovat i neziskové organizace, nejmenší firmy a živnostníci.
Firmy či osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) mohou od čtvrtka žádat o příspěvek na antigenní samoodběrové testy. Hradit jim je budou pojišťovny, které za tímto účelem spustily společný web. "Prostřednictvím on-line formuláře mohou zaměstnavatelé podávat své žádosti, vykazovat provedené testy a přikládat doklady o nákupu testovacích sad," vysvětlil mluvčí Vojenské zdravotní pojišťovny Jan Mates. Jedná se o první vyúčtování testů, které firmy nakoupily v březnu.
V
Česko dostane přednostně 240 tisíc vakcín
02.04.2021
Česká republika by měla dostat do konce června 240 tisíc dávek očkovací látky od Pfizer/BioNTech – a to nad rámec existujících objednávek vakcín proti covidu-19 pro druhé čtvrtletí. Společnost Pfizer se dohodla s Evropskou komisí na zrychlené zásilce deseti milionů vakcín, které měly do států Evropské unie původně zamířit až na konci roku.
Vedení EU od minulého týdne hledalo klíč, jak extra dávky rozdělit mezi sedmadvacítku a výsledkem chvílemi vypjatých debat je šance, že Češi do začátku letních prázdnin naočkují dalších 120 tisíc lidí (vakcína od Pfizer/BioNTech se aplikuje ve dvou dávkách). Země přitom mohla dostat ještě víc dodatečných ampulí, řekla ale ne.
S
Česko může dostat minimálně stovky tisíc vakcín navíc
26.03.2021
Česko by v příštích týdnech mohlo díky souhlasu ostatních států Evropské unie získat dodatečné dávky vakcíny Pfizer/BioNTech. Stojí to v závěrech summitu lídrů členských zemí EU.
Premiéři či prezidenti ostatních států unie tak reagují na fakt, že do Česka nyní přichází méně dodávek vakcíny, než kolik by odpovídalo jeho počtu obyvatel – a to proto, že česká vláda od výrobců, kteří už svou vakcínu stihli vyvinout, objednala méně dávek, než mohla. Výrobci přitom vakcínu jednotlivým státům EU dodávají právě na základě toho, jaké množství si jí objednaly.
V
Očekávání brzkého uzdravení ekonomik vládám prodražuje financování covidových dluhů
05.03.2021
Státům po celém světě se v posledních týdnech znatelně prodražují jejich dluhy. Investoři očekávají brzké zotavení ekonomik a na trzích se státními dluhopisy se zvyšují výnosy. "K tomu by mělo přispět postupné ukončování lockdownů a masivní podpora hospodářství ze strany vlád a centrálních bank," vysvětluje hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.
Vidina, že se státy dostanou z pandemické krize dříve, ale zároveň zvyšuje obavy z rychlejšího růstu cen. Tomu mohou centrální banky zabránit zvýšením úrokových sazeb. A právě očekávané utažení měnových kohoutků žene nahoru výnosy státních dluhopisů.
V