Cena nafty spadla pod magickou hranici, zlevňuje i benzin
15.04.2025
Odhady, které v uplynulém týdnu prorokovaly u nejlacinějších pump pokles ceny nafty pod 30 korun, se naplnily dříve, než ekonomové tipovali. Lowcostová síť Tank Ono už v sobotu ze dne na den snížila cenu dieselu o celou korunu na 29,9 koruny za litr. Příznivý vývoj u čerpacích stanic ale nemusí vydržet dlouho. Cenu 29,9 koruny jsme za litr nafty platili naposled před dvěma lety. Teď se k cenovce pod hranicí 30 korun u dieselu díky příznivému vývoji světových cen ropy vrátila jako první plzeňská společnost Tank Ono. Respektive plošně všech jejích 45 čerpaček Ono po celé republice.
Tank Ono využívá extrémně nízkých marží (a díky tomu i výrazně vysokých prodaných objemů). Tyto pumpy nakupují většinu benzinu a nafty od tuzemských rafinérií společnosti Orlen Unipetrol, která v sobotu nabízela ve velkoobchodu litr nafty odběratelům po započtení DPH za 29,4 koruny.
Ono bude mít nejspíš marži větší než rozdílných 50 haléřů. Je pravděpodobné, že díky svým prodejům, srovnatelným s mnohem početnějšími pumpařskými sítěmi typu Orlen, MOL nebo Shell a OMV, využívá množstevní slevy od rafinérií. Benzin nabízí aktuálně tyto pumpy za necelých 32 korun za litr. Průměrné ceny za celé Česko jsou o poznání vyšší - podle kartové společnosti CCS stál v sobotu Natural 95 v průměru 34,6 koruny a nafta 33,6 koruny.
I tak se v obou případech jedná o pokles ze dne na den o zhruba 20 haléřů, což je v průměrných hodnotách z více než 2 tisíc čerpacích stanic značně nezvykle vysoký pokles. Obvykle se denně průměrná cena mění jen v řádu nižších jednotek haléřů.
Na zlevňování pozitivně působí příznivý vývoj cen ropy ve světě. A to zejména díky navyšování těžby kartelem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Přispívají k tomu ovšem i obavy z ekonomické recese vlivem nevyzpytatelného počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Jenže pokles cen ropy může skončit a cenovky na stojanech čerpacích stanic mohou už brzy narazit na své dno. "Velkoobchodní cena v uplynulých dnech poklesla. Aktuální ceny pohonných hmot jsou ale podle našeho názoru blízko dna. Skutečně se může stát, že 29,90 koruny bude letošní minimum a pak nastane opětovné zvýšení," vyjádřil se před víkendem ekonom společnosti Finlord Boris Tomčiak.
S
Zpět
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Zahraniční obchod Česka skončil v únoru v přebytku 35,5 miliardy korun
08.04.2025
Meziročně byl o 0,5 miliardy nižší. Příznivý vliv na celkovou bilanci měl především obchod s motorovými vozidly, elektřinou, ropou a zemním plynem. Vyplývá to z předběžných výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad.
"Únorová obchodní bilance si zachovala příznivý vývoj zejména kvůli nárůstu vývozu motorových vozidel a jejich dílů, a to meziročně o šest procent. Jejich dovoz naopak klesl o 4,9 procenta. K meziročnímu růstu dovozu pak nejvíce přispěla elektrická zařízení, a to o 11,7 procenta," uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu Českého statistického úřadu. Meziročně vzrostl vývoz o 1,3 procenta na 400 miliard korun a dovoz o 1,6 procenta na 364,5 miliardy korun. Letošní únor měl o jeden pracovní den méně než únor 2024.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Češi spoří, ale neinvestují
07.04.2025
Brzdí tím růst ekonomiky. Český statistický úřad potvrdil, že tuzemská ekonomika loni přidala jedno procento, když v posledním čtvrtletí stoupla meziročně o 1,8 procenta. Stěžejním tahounem ekonomiky byla spotřeba domácností, která však mohla být ještě znatelně výraznější. Na spotřebu loni šlo citelně méně prostředků, než jít mohlo.
V loňském roce činila podle zveřejněných údajů ČSÚ průměrná míra úspor tuzemských domácností celkem 18,8 procenta. Míra úspor vyjadřuje sumu, kterou domácnosti uspoří ze svého výdělku očištěného již o daně a odvody. Tedy vyjadřuje sumu, kterou domácnosti nespotřebují. Jestliže tato suma je stále o zhruba dvě třetiny vyšší než v letech 2010 až 2019, kdy míra úspor činila průměrně 11,3 procenta, je zřejmé, že loni existoval značný potenciál k vyššímu ekonomickému růstu taženému ještě výrazněji spotřebou domácností.
S
Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí činil 91,2 miliardy korun
03.04.2025
Prohloubil se tak z únorových 68,6 miliardy korun, uvedlo v úterý ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni byl ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku. Dodal, že plný dopad přijatých konsolidačních opatření se projeví v následujících měsících při ročním zúčtování daní.
Rozpočtové příjmy za první tři měsíce roku dosáhly 476,4 miliardy korun, meziročně se zvýšily o 6,1 procenta. Přispělo k tomu vyšší inkaso většiny daní i povinného pojistného. Výdaje za první čtvrtletí byly 567,6 miliardy korun, proti stejnému období roku 2024 vzrostly o 2,4 procenta. Rozpočtové příjmy táhly vyšší výběr většiny daní a pojistného, naopak příjmy z Evropské unie meziročně klesly o 3,9 procenta. Z daní nejdynamičtěji rostlo inkaso daně z příjmu fyzických osob, které se zvýšilo o 11,8 procenta na 45,7 miliardy korun. Stejným tempem se zvýšil i výběr spotřebních daní, který za čtvrtletí dosáhl 41,2 miliardy korun.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Běžný účet platební bilance skončil loni v přebytku 140,5 miliardy korun
19.03.2025
Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil loni v přebytku 140,5 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Spolu s loňskými daty aktualizovala také výsledky za rok 2023, podle nich skončil předloni běžný účet platební bilance v deficitu 8,5 miliardy korun, před revizí uváděla ČNB za rok 2023 přebytek 23,7 miliardy korun. V loňském roce byl běžný účet platební bilance v přebytku v osmi měsících. Nejvýraznější byl v březnu, kdy činil 55,2 miliardy korun. Naopak schodkové měsíce byly čtyři, nejvyšší deficit evidovala ČNB v červnu, a to 24,8 miliardy korun.
V posledním čtvrtletí loňského roku skončil běžný účet platební bilance v přebytku 35,3 miliardy korun. Bilance zboží a služeb dosáhla ve čtvrtém čtvrtletí přebytku 109 miliard korun. Meziročně se podle ČNB výsledné saldo v běžných cenách zlepšilo o 3,4 miliardy korun. Obchodní bilance se zbožím byla aktivní ve výši 95,9 miliardy korun, což je meziroční zlepšení o šest miliard korun. Bilance služeb skončila rovněž přebytkem, a to 13 miliard korun, což ale představuje meziroční pokles aktivního salda o 2,7 miliardy korun. Celkový obchodní obrat zboží a služeb v běžných cenách byl v meziročním srovnání ve čtvrtém čtvrtletí o 5,7 procenta vyšší při navýšení vývozu o 76,2 miliardy korun a dovozu o 72,8 miliardy korun.
Záporné saldo bilance prvotních důchodů dosáhlo loni v posledním čtvrtletí 54,3 miliardy korun. "Jeho meziroční pokles o 38,7 miliardy korun ovlivnily především nižší platby dividend z přímých a portfoliových investic do zahraničí a pokles podílu nerezidentů na reinvestovaném zisku v tuzemských firmách," uvedla ČNB. Objem vyplacených dividend do zahraničí činil 45,1 miliardy korun, meziročně to bylo o 15,6 miliardy korun méně.
V bilanci druhotných důchodů vznikl ve čtvrtém čtvrtletí schodek 19,4 miliardy korun. V meziročním prohloubení záporného salda o 13,1 miliardy korun se podle ČNB nepříznivě promítly růst pasivního salda čistých příjmů z rozpočtu EU zaznamenávaných v bilanci druhotných důchodů a dále zhoršená bilance nákladů na pracovní sílu v souvislosti se zaměstnáváním nerezidentů v ČR a rezidentů ČR v zahraničí.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)