Elektromobily ztrácí po třech letech téměř 50 % hodnoty
Elektromobily americké Tesly patří mezi nejhůře zhodnocené vozy na českém trhu, ukazuje analýza cen ojetin na portálu TipCars. Modely Y a 3 ztratily za tři roky...
Výdaje na podporované zdroje energie vzrostou o 20 miliard...
Vláda rozhodla o zvýšení státních výdajů na podporované zdroje energie (POZE) o 20 miliard korun. Celkem tak stát na jejich provozní podporu vynaloží 28,57...
Máslo zdražovalo kvůli objektivním příčinám, zjistil...
Hlavní příčinou je především značný růstem nákladů na jeho výrobu. V tiskové zprávě to uvedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který dokončil šetření...
Ministerstvo zdravotnictví ruší zbytečnou byrokracii
Ministerstvo zdravotnictví pokračuje v realizaci kroků ke snížení administrativní zátěže a byrokracie, které usnadní život nejen podnikatelům a zaměstnavatelům,...
Češi si za koncesionářské poplatky připlatí, rozhodla...
Poslanecká sněmovna schválila vládní návrh zákona, který přináší zásadní změny v oblasti financování veřejnoprávních médií. Takzvaná velká mediální novela,...

Murphy radí

Murphyho zákony a komentáře

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Dvě za sebou jdoucí rány osudu jsou vždy jen předzvěstí začátku.

Jeden iniciativní blbec je horší než teroristické komando!

Příroda fandí skrytým chybám.

(Murphyho zrnká II)

Minimální mzda vzrostla, zaručená mzda u soukromých firem končí

17.02.2025 Od nového roku se v ČR zrušila tzv. zaručená mzda a změnil se způsob zvyšování minimální mzdy. Zaměstnavatelé však musí brát ohled na zákoník práce, který jim ukládá zohlednit nejen vzdělání, ale i znalosti, dovednosti, povahu práce nebo třeba míru odpovědnosti a riziko škod. Zaměstnanec, který se cítí být diskriminován při poskytování mzdy, platu nebo odměny z dohody, se může obrátit na příslušný oblastní inspektorát práce se stížností, popřípadě se se žalobou obrátit na soud.
„Zatímco dříve se minimální mzda zvyšovala podle rozhodnutí vlády, nově se bude automaticky valorizovat na základě průměrné mzdy v národním hospodářství. Pro zaměstnance pobírající minimální mzdu to znamená předvídatelný a pravidelný růst příjmů. Zaměstnavatelé zase ocení možnost lépe plánovat své mzdové náklady do budoucna,“ říká Tomáš Pavlíček z pracovního portálu Prace.cz. „Každý rok se bude minimální mzda zvyšovat podle koeficientu, který určuje její podíl na průměrné mzdě. Pro rok 2025 je koeficient 0,422 a minimální mzda dosáhla 20 800 Kč měsíčně, což je o 1 900 Kč více než minulý rok. V roce 2026 se zvýší podle koeficientu 0,434,“ říká Jana Jáčová z UOL Účetnictví.
Zaručená mzda, která dříve pomocí osmi kategorií určovala minimální výši odměny podle náročnosti, odpovědnosti a složitosti práce, již neplatí. Ať už jste prodavač/ka, účetní nebo elektrikář/ka, máte jistotu pouze v tom, že vaše mzda nesmí být nižší než minimální mzda.
„Ve veřejném a státním sektoru však zaručená odměna nezaniká úplně. Dosavadní způsob nahradil nový systém tzv. zaručeného platu, který zjednodušil odměňování. Místo původních osmi skupin jsou nově pouze čtyři skupiny. Zatímco nejnižší úroveň zaručeného platu odpovídá minimální mzdě, nejvyšší dosahuje 1,6násobku této částky,“ říká Jana Jáčová z UOL Účetnictví.
S
Zpět (Zdroj: moneymag.cz)

Od dubna se mění termíny výplaty důchodů

17.02.2025 Česká správa sociálního zabezpečení změní od dubna dvěma pětinám důchodců a důchodkyň termín výplaty starobních, invalidních a pozůstalostních penzí. Týká se to víc než 1,16 milionu lidí. Peníze budou dostávat o deset dnů dřív, tedy jen v první polovině měsíce. Do seniorských domovů a dalších zařízení pak od července důchody dorazí místo 15. dne v měsíci vždy už 12. den. Úřad to oznámil v tiskové zprávě. U důchodů, které správa posílá do zahraničí, se termíny nemění.
Starobní, invalidní a pozůstalostní důchody od správy sociálního zabezpečení pobíralo na konci loňska téměř 2,85 milionu lidí. Změna termínu se týká téměř 1,2 milionu lidí, upřesnilo oddělení komunikace správy. Podle něj úřad u nových penzí dlouhodobě už data ve druhé polovině měsíce nepřiděluje. V roce 2023 celkem 2,22 milionu výplat důchodů provedla správa na účet, necelých 600 tisíc poštou a 24 tisíc do domovů. Penze se zatím posílají vždy v sudých dnech, a to do 24. dne v měsíci. Výplatních termínů tak od dubna ubude, zůstane jich sedm. Nově budou už jen v první polovině měsíce. Správa podotkla, že s Českou národní bankou a Českou poštou je změna dohodnutá. Informace včas dostanou i všichni příjemci. Úřad jim pošle v březnu dopis poštou či do datové schránky, pokud ji mají. Změna splatnosti bude i ve zprávě u platby na účet či na výplatním dokladu. Do domovů listy dorazí v červnu. Posunem termínu přeplatky nevzniknou, nikomu se tak pobíraná částka nijak upravovat nebude, uvedlo oddělení komunikace.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Pracující důchodci si nově mohou přilepšit o tisíce

07.02.2025 Od letošního ledna mohou starobní důchodci, kteří pracují, využít novou slevu na sociálním pojištění ve výši 6,5 procenta. Sleva se týká zaměstnanců i osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Podmínkou je dosažení důchodového věku a pobírání starobního důchodu v plné výši. Deník Aktuálně.cz přináší druhý díl daňového speciálu. Zatímco zaměstnanci si o slevu musí požádat u svého zaměstnavatele, OSVČ ji budou moci uplatnit až zpětně v přehledu o příjmech a výdajích za rok 2025. Změna přináší významnou úlevu pro pracující seniory, ale zároveň ruší dosavadní možnost zvýšení důchodu o 0,4 procenta za každých 360 odpracovaných dnů.
• Sleva pro zaměstnance: Řekněte si o ni včas Zaměstnanci si mohou slevu na pojistném ve výši 6,5 procenta uplatnit od měsíce, ve kterém splní podmínky. K jejímu získání je potřeba:  předložit zaměstnavateli rozhodnutí o přiznání důchodu,  doložit čestné prohlášení nebo potvrzení plátce důchodu o jeho výplatě v plné výši. Slevu nelze uplatnit zpětně. Pokud si ji zaměstnanec nevyřídí včas, pojistné může být považováno za přeplatek, který lze zpětně získat podáním žádosti na správu sociálního zabezpečení. Zaměstnavatel má povinnost do osmi dnů vydat potvrzení o vyměřovacím základu, které je k žádosti o vrácení přeplatku nutné. • Sleva pro OSVČ: až zpětně při ročním přehledu Osoby samostatně výdělečně činné mohou slevu na sociálním pojištění ve výši 6,5 procenta uplatnit při podání přehledu o příjmech a výdajích za rok 2025. Nárok mají za každý měsíc, ve kterém splnily podmínky (tedy měly důchod v plné výši a vykonávaly výdělečnou činnost). Sleva se počítá z poměrné části ročního vyměřovacího základu podle počtu měsíců, kdy OSVČ splnila podmínky. • Sleva i pro OSVČ v paušálním režimu OSVČ v paušálním režimu mají na slevu také nárok, ale podmínky se liší podle toho, zda jejich daň z příjmů odpovídá paušální dani:  Pokud daň z příjmů není rovna paušální dani, OSVČ uplatní slevu stejným způsobem jako běžní podnikatelé - v přehledu o příjmech a výdajích.  Pokud daň z příjmů odpovídá paušální dani, musí OSVČ podat zvláštní žádost na správu sociálního zabezpečení. Žádost lze podat nejdříve v květnu 2026. OSVČ v paušálním režimu ale nemají možnost snížené měsíční sazby pojistného, protože jejich zálohy jsou pevně stanovené podle zvoleného paušálního pásma. • Ruší se možnost zvýšení důchodu za odpracované dny Zatímco pracující důchodci budou mít nově nárok na slevu na sociálním pojištění, od 31. prosince 2024 končí možnost získat zvýšení důchodu o 0,4 procenta výpočtového základu za každých 360 dnů výdělečné činnosti. Podmínka 360 dnů musela být splněna do konce roku 2024. Pokud někdo do tohoto data nestihl odpracovat potřebné dny, na zvýšení důchodu už nemá nárok, ani poměrně.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Reálné mzdy v Česku klesly od konce roku 2019 nejvíc v EU

05.02.2025 České mzdy se od konce roku 2019 nominálně zvýšily o 27 procent, reálně jsou ale kvůli vysoké inflaci o deset procent nižší. Pokles kupní síly je nejvýraznější ze zemí Evropské unie. Vyplývá to z analýzy, kterou v úterý představil hlavní ekonom XTB Pavel Peterka. Letos očekává zvýšení reálných mezd o 3,5 až 4,5 procenta, na úroveň před pandemií se tak stále nedostanou.
Reálné mzdy se na předpandemickou úroveň zatím nevrátily ještě v dalších 11 zemích EU. V žádné z nich ale není kumulovaný pokles tak výrazný jako v Česku. Druhé největší snížení zaznamenala Itálie, kde jsou reálné mzdy o pět procent nižší než v roce 2019, průměr eurozóny je pokles o jedno procento. Nejvýrazněji naopak rostly reálné mzdy v Bulharsku, kde se od roku 2019 zvýšily o 36 procent. Reálné mzdy v Česku výrazně klesly hlavně kvůli tomu, že země zaznamenala jednu z nejvyšších kumulovaných inflací ze zemí EU.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí

30.01.2025 Od letošního roku se povinnost podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí rozšiřuje na více poplatníků. Nová pravidla totiž zahrnují i některé nemovitosti, které byly dosud od této daně osvobozeny. Od roku 2025 dochází k významným změnám v oblasti daně z nemovitých věcí, které rozšiřují okruh poplatníků povinných podat daňové přiznání. Nově se tato povinnost týká i vlastníků nemovitostí, kteří byli v minulosti od daně osvobozeni.
Konkrétně se jedná o vlastníky zdanitelných staveb drah, leteckých staveb, vodních cest a přístavů, pokud jsou tyto nemovitosti využívány k podnikání mimo oblast veřejné dopravy nebo jsou pronajímány za jiným účelem než k zajišťování veřejné dopravy. Dále se povinnost podání daňového přiznání vztahuje na vlastníky pozemků veřejně přístupných parků, prostor a sportovišť, které nejsou veřejným prostranstvím, veřejně přístupným sportovištěm nebo veřejně přístupným parkem. Termín pro podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí za rok 2025 je stanoven na 31. ledna 2025. Platbu daně je nutné provést do 31. května 2025. Změny koeficientů k 1. lednu 2025 nejsou důvodem pro opětovné podání daňového přiznání. Tyto změny zohlední správce daně automaticky. To platí i pro zrušení koeficientu 1,5 nebo pro zrušení osvobození některých pozemků, jako jsou příkopy, mokřady, močály, bažiny, skalní útvary, rokle či strže. V rámci konsolidačního balíčku došlo také ke zvýšení sazby daně z nemovitých věcí na 1,8násobek, což ovlivní výši daňové povinnosti mnoha vlastníků nemovitostí.
S
(Zdroj: moneymag.cz)
duben 2025
T po út st čt so ne
14 31 1 2 3 4 5 6
15 7 8 9 10 11 12 13
16 14 15 16 17 18 19 20
17 21 22 23 24 25 26 27
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
Dnes má svátek Erika
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner