Em@ilové noviny

P O R A D C E

e-m@ilové noviny

č. 12/2010

18. 5. 2010

 

 
 
 Téma novin 
 P6 aktual v legislativě 
 Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají 
 Praktická komunikace 
 Řekli moudří 
 Chybovat znamená platit 
 Ekonomika 
 Nejvíce čtená témata a publikace 
 Horká témata 
 Kontakty 
Služby, ktoré nájdete len u nás:
  • aktuálne a rýchle informácie (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

    Dnešní noviny jsou zaměřené na Fotovoltaické elektrárny, kdy jsou od daní osvobozeny a kdy ne, jak je správně zatřídit do odpisové skupiny a jakým způsobem je odpisovat a kdy odpisování zahájit.
Slyšet trávu růst, to je název příspěvku, ve kterém se můžete dočíst, jak je velmi důležité umět poslouchat. V rubrice Řekli moudří se naopak dozvíme, že je třeba i vědět, jak správně hovořit.
Na shledanou u dalších květnových em@ilových novin.

Denisa Orlická
odpovědná redaktorka
poradce@i-poradce.cz


V tomto čísle najdete:

 

 
 
Fotovoltaické elektrárny - téma novin

 
OSVOBOZENÍ NĚKTERÝCH PŘÍJMŮ OD DAŇOVÉ POVINNOSTI

PŘÍJMY Z PROVOZU EKOLOGICKÝCH ZDROJŮ ENERGIE
jsou na straně poplatníků FO v souladu s § 4 odst. 1 písm. e) ZDP od daně osvobozeny.
Jedná se o:
  • malé vodní elektrárny do výkonu 1 MW,
  • větrné elektrárny, tepelná čerpadla, - solárních zařízení,
  • zařízení na výrobu a energetické využití bioplynu a dřevoplynu,
  • zařízení na výrobu elektřiny nebo tepla z biomasy,
  • zařízení na výrobu biologicky degradovatelných látek stanovených zvláštním předpisem. Zvláštním předpisem je nařízení vlády č. 238/1993 Sb., kterým se pro účely ZDP stanoví zařízení na výrobu biologicky rozložitelných látek, a to s účinností od 15. 9. 1993. Podle § 2 uvedeného nařízení se splnění podmínek podle § 1 odst. 1 tohoto nařízení prokazuje certifikátem státní zkušebny (§ 4 zákona České národní rady č. 20/1993 Sb., o zabezpečení výkonu státní správy v oblasti technické normalizace, metrologie a státního zkušebnictví, ve znění p.p., zákon č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky, ve znění p.p.) a osvědčením ministerstva životního prostředí vydaným na základě předloženého certifikátu,
  • zařízení na využití geotermální energie, (dále jen "zařízení"), a to v kalendářním roce, v němž byly poprvé uvedeny do provozu a v bezprostředně následujících pěti letech.
Za první uvedení do provozu se považuje i uvedení zařízení do zkušebního provozu, na základě něhož plynuly nebo plynou poplatníkovi příjmy, a dále případy, kdy malá vodní elektrárna do výkonu 1 MW byla rekonstruována, pokud příjmy z této malé vodní elektrárny do výkonu 1 MW nebyly již osvobozeny. Doba osvobození se nepřerušuje ani v případě odstávky v důsledku technického zhodnocení (§ 33) nebo oprav a udržování. Uvedené osvobození se použije i pro případného nájemce předmětného zařízení a i u dalšího vlastníka v případě, že původní vlastník zařízení v zákonem stanovené lhůtě pro osvobození prodá. Pokud se jedná o zahájení odpisování výše uvedených zařízení podle § 26 až 33 zákona, je možno odpisy zahájit až po pěti, resp. šesti, letech, ve kterých je uplatňováno osvobození příjmů od daňové povinnosti. Využije-li poplatník osvobození příjmů z provozu výše uvedeného zařízení a do obchodního majetku zařízení vloží po pěti letech od okamžiku, kdy zařízení bylo uvedeno do užívání, bude vstupní cenou tohoto zařízení reprodukční pořizovací cena podle § 29 odst. 1 písm. d) ZDP.

NEVYUŽITÍ OSVOBOZENÍ PŘÍJMŮ Z PROVOZU ZAŘÍZENÍ
Osvobození všech výše uvedených příjmů se v souladu s § 4 odst. 3 zákona nepoužije, pokud se poplatník tohoto osvobození vzdá oznámením správci daně, a to nejpozději ve lhůtě pro podání daňového přiznání za zdaňovací období, v němž byly tyto zdroje a zařízení uvedeny do provozu. Osvobození se v uvedeném případě nepoužije ani při pronájmu těchto zařízení nebo při převedení vlastnických práv k těmto zdrojům a zařízením na dalšího vlastníka. Osvobození příjmů z provozu zařízení si musí poplatník řádně rozmyslet, protože v některých případech z provozu uvedených zařízení v počátečních letech dosáhne ztráty, která je ovšem ztrátou nedaňovou (k příjmům, které jsou od daňové povinnosti osvobozeny, nelze uplatnit daňové výdaje, jak stanoví § 25 zákona).

PŘÍJEM Z PROVOZU FOTOVOLTAICKÉ ELEKTRÁRNY
je také osvobozen podle § 4 odst. 1 písm. e) zákona s tím, že pokud se osvobození poplatník nevzdá do termínu pro podání daňového přiznání (tj. do konce března nebo s daňovým poradcem do konce června, následujícího roku), příjem bude po zákonem stanovenou dobu od daně osvobozen. Provozuje-li např. poplatník již několik let fotovoltaickou elektrárnu s tím, že příjmy má od daně osvobozené, nemůže v průběhu zákonem stanovených 5, resp. 6, let osvobození přerušit a příjmy zdanit. Podle § 4 jsou příjmy z provozu fotovoltaické elektrárny osvobozeny, pokud se poplatník tohoto osvobození nevzdá v souladu s § 4 odst. 3 zákona. Na tato ustanovení zákona navazuje § 5 odst. 5 zákona, který stanoví mimo jiné, že do základu daně se nezahrnují příjmy osvobozené a § 25 odst. 1 písm. i), který stanoví mimo jiné, že za výdaje (náklady) vynaložené k dosažení, zajištění a udržení příjmů pro daňové účely nelze uznat výdaje (náklady) vynaložené na příjmy od daně osvobozené nebo nezahrnované do základu. Z uvedených ustanovení zákona je zřejmé, že osvobození příjmů z provozu fotovoltaické elektrárny v případě, že se poplatník osvobození těchto příjmů nevzdal při zahájení provozu, resp. ve lhůtě pro podání daňového přiznání za zdaňovací období, v němž byla fotovoltaická elektrárna uvedena do provozu, přerušit nelze.
Po uplynutí zákonem stanovené lhůty pro osvobození příjmů, nebo již v roce uvedení fotovoltaické elektrárny do provozu v případě, že se poplatník osvobození vzdá, jsou příjmy z provozu fotovoltaické elektrárny příjmem podle § 7 odst. 1 písm. c) ZDP. Jde o příjem z jiného podnikání podle zvláštních předpisů, tj. zákona č. 458/2000 Sb., podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), ve znění p.p. V souladu s energetickým zákonem poplatník obdrží licenci na provozování fotovoltaické elektrárny. Držitel uvedené licence je účetní jednotkou a tedy vede účetnictví. Jedná-li se o poplatníka, který má i další příjmy podle § 7 ZDP, tj. příjmy z podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti, kde vede DE, je třeba, aby ode dne zahájení provozování fotovoltaické elektrárny přešel na vedení účetnictví. V tomto případě musí za zdaňovací období, ve kterém zahájil vedení účetnictví, upravit základ daně podle přílohy č. 3 k ZDP. V případě, že podnikatel vede DE a např. 10. března 2010 zahájí provoz fotovoltaické elektrárny, musí 10. března 2010 přejít na vedení účetnictví.

(Víc se o tomto tématu dočtete v měsíčníku DaÚ 4/2010 od autorky Ing. Evy Sedlákové)
FOTOVOLTAICKÉ ELEKTRÁRNY A DAŇ Z PŘÍJMŮ

FVE MÁ CHARAKTER DOČASNÉ STAVBY
Podle názoru daňových poradců (prezentovaném na koordinačním výboru) lze i v tomto případě zahájení odpisování "posunout" až na zdaňovací období, ve kterém budou zdaňovány příjmy. Stanovisko ministerstva financí (z jednání KOV ze dne 26. 4. 2009) je však jiné. Z doslovné citace § 30 odst. 4 a 7 ZDP (viz níže) legislativní odbor MF dovozuje, že poplatník je povinen uplatňovat odpisy dočasné stavby i během období, po které má příjmy z provozu této dočasné stavby osvobozeny. Při stanovení základu daně z příjmů je však nutné podle § 25 odst. 1 písm. i) ZDP o tyto odpisy zvyšovat vykazovaný výsledek hospodaření. To znamená, že na konci stanovené doby trvání dočasné stavby bude vykazována zůstatková cena ve výši nula.
Podle § 30 odst. 4 ZDP platí, že roční odpis dočasných staveb se stanoví jako podíl vstupní ceny a stanovené doby trvání. Podle odst. 7 téhož ustanovení se pak roční odpis v tomto případě stanoví s přesností na dny nebo s přesností na celé měsíce, počínaje následujícím měsícem po dni, v němž byly splněny podmínky pro odpisování, přitom odpisování nelze přerušit.
U fyzických osob ale MF stejnou situaci hodnotí poněkud jinak. Tito poplatníci totiž mají možnost FVE vložit do obchodního majetku až po uplynutí pětileté lhůty pro osvobození příjmů od daně. Učiní-li tak, musí v souladu s § 30 odst. 7 ZDP počítat odpisy od uvedení hmotného majetku do užívání s tím, že výši odpisů za zdaňovací období, kdy hmotný majetek nebyl vložen do obchodního majetku, uplatní do daňových výdajů v souladu s ustanovením § 24 odst. 2.
Před zahájením odpisování musí poplatník FVE (nejedná-li se o dočasnou stavbu) zatřídit - stejně jako jakýkoliv jiný hmotný majetek - do příslušné odpisové skupiny podle Přílohy č. 1 k ZDP. Pro správný postup se dělí FVE v zásadě do dvou skupin - FVE instalované na střechách budov a FVE instalované na venkovních plochách.

FVE INSTALOVANÉ NA STŘECHÁCH BUDOV
  • platí, že stavební úpravy střechy včetně nosné konstrukce pro fotovoltaické panely a kabeláže pro rozvod elektrické energie jsou technickým zhodnocením budovy. Zvyšují tedy vstupní (zůstatkovou) cenu budovy.
Dále pak připadají v úvahu tyto možnosti:
  • fotovoltaické panely v kombinaci s měničem (invertorem), SKP 31.10.26 Generátory na střídavý proud (alternátory), třetí odpisová skupina
  • fotovoltaické systémy produkující stejnoměrné napětí, které dodávají energii přímo pro spotřebiče malého napětí vybavené např. diodami, které řídí směr proudu, SKP 31.10.10 Elektromotory s výkonem 37,5 W a nižším a ostatní motory a generátory na stejnosměrný proud (dynama), třetí odpisová skupina
  • samostatné fotovoltaické články sestavené do panelů nebo modulů, které nejsou vybaveny žádným výše uvedeným zařízením, SKP 32.10.52 Fotosenzitivní polovodičové součásti diody vyzařující světlo (svítivky), zamontované piezoelektrické krystaly, druhá odpisová skupina.
FVE instalované na venkovních plochách mohou být (podle svého charakteru a podstaty) zatříděny takto:
  • venkovní stavební základ elektrárny včetně nosné konstrukce solárních modulů, CZ-CC 230249 Stavby výrobní pro energetiku (kromě budov), čtvrtá odpisová skupina
  • venkovní kabeláž pro vedení elektrické energie od panelů k místu spotřeby, CZ-CC 2224 Vedení místní elektrická a telekomunikační, čtvrtá odpisová skupina
  • fotovoltaické systémy produkující stejnosměrné napětí, které dodávají energii přímo pro spotřebiče malého napětí vybavené např. diodami, které řídí směr proudu, SKP 31.10.10 Elektromotory s výkonem 37,5 W a nižším a ostatní motory a generátory na stejnosměrný proud (dynama), třetí odpisová skupina
  • samostatné fotovoltaické články sestavené do panelů nebo modulů, které nejsou vybaveny žádným výše uvedeným zařízením, SKP 32.10.52 Fotosenzitivní polovodičové součásti diody vyzařující světlo (svítivky), zamontované piezoelektrické krystaly, druhá odpisová skupina.
Po zatřídění do příslušné odpisové skupiny se poplatník rozhodne, zda bude FVE (event. související majetek - např. zhodnocenou budovu), odpisovat rovnoměrným nebo zrychleným způsobem. Byla-li budova před zhodnocením odpisována, v odpisech se pokračuje již zvoleným způsobem, a to ze zvýšené vstupní (resp. zůstatkové) ceny.

(Víc se o tomto tématu dočtete v měsíčníku DaÚ 6/2010 od autorky Ing. Heleny Machové)

 

 
 
P6 AKTUAL V LEGISLATIVĚ

 
ZE SBÍRKY ZÁKONŮ ČR VYBÍRÁME:
Částka 47, rozeslána dne 11. května 2010
132. Zákon o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání a o změně některých zákonů (zákon o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání)

Částka 48, rozeslána dne 13. května 2010
133. Vyhláška o požadavcích na pohonné hmoty, o způsobu sledování a monitorování složení a jakosti pohonných hmot a o jejich evidenci (vyhláška o jakosti a evidenci pohonných hmot)
134. Sdělení Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy o vyhlášení aktualizovaného seznamu výzkumných organizací schválených pro přijímání výzkumných pracovníků ze třetích zemí

Částka 49, rozeslána dne 13. května 2010
135. Nález Ústavního soudu ze dne 23. března 2010 ve věci návrhu na zrušení § 15 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění

Částka 50, rozeslána dne 14. května 2010
136. Zákon, kterým se mění zákon č. 120/2002 Sb., o podmínkách uvádění biocidních přípravků a účinných látek na trh a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů

Částka 51, rozeslána dne 20. května 2010
137. Zákon, kterým se mění zákon č. 180/2005 Sb., o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie a o změně některých zákonů (zákon o podpoře využívání obnovitelných zdrojů)
138. Zákon o přechodu některých věcí z majetku České republiky do vlastnictví Pardubického kraje
139. Zákon, kterým se mění zákon č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla), ve znění pozdějších předpisů
140. Zákon, kterým se mění zákon č. 569/1991 Sb., o Pozemkovém fondu České republiky, ve znění pozdějších předpisů
141. Zákon, kterým se mění zákon č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů
142. Vyhláška o vyhlášení Národní přírodní rezervace Kaňon Labe a stanovení jejích bližších ochranných podmínek
143. Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí o uložení Dodatku č. 3 kolektivní smlouvy vyššího stupně
144. Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí o rozšíření závaznosti Dodatku č. 3 kolektivní smlouvy vyššího stupně

Částka 52, rozeslána dne 20. května 2010
145. Zákon o spotřebitelském úvěru a o změně některých zákonů
146. Zákon o označování a sledovatelnosti výbušnin pro civilní použití
147. Zákon, kterým se mění zákon č. 219/1999 Sb., o ozbrojených silách České republiky, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 221/1999 Sb., o vojácích z povolání, ve znění pozdějších předpisů
148. Zákon, kterým se mění zákon č. 156/2000 Sb., o ověřování střelných zbraní, střeliva a pyrotechnických předmětů a o změně zákona č. 288/1995 Sb., o střelných zbraních a střelivu (zákon o střelných zbraních), ve znění zákona č. 13/1998 Sb., a zákona č. 368/1992 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, ve znění pozdějších předpisů, a některé související zákony
149. Zákon, kterým se mění zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů

(Zdroj: Sbírka zákonů ČR)

MEZINÁRODNÍ SMLOUVY:
Částka 20, rozeslána dne 11. května 2010
46. Sdělení Ministerstva zahraničních věcí o sjednání Dohody mezi vládou České republiky a vládou Ázerbájdžánské republiky o hospodářské, vědeckotechnické a kulturní spolupráci
47. Sdělení Ministerstva zahraničních věcí o Změně limitů odpovědnosti, které byly přijaty v souladu s článkem 24 odst. 2 Úmluvy o sjednocení některých pravidel o mezinárodní letecké přepravě

(Zdroj: mvcr.cz)

FINANČNÝ ZPRAVODAJ:
Čísko 4, rozeslána dne 3. května 2010
10. Pokyn č. D-338, Sdělení k uplatňování Smlouvy mezi vládou České republiky a vládou Indonéské republiky o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu (Sbírka zákonů č. 67/1996)
11. Sdělení k Pokynu č. D-288 k jednotnému postupu při uplatňování ustanovení § 34 odst. 4 a 5 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů
12. Pokyn č. D-341 k uplatňování Smlouvy mezi Českou republikou a Kyperskou republikou o zamezení dvojímu zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu (Sbírka mezinárodních smluv č. 120/2009)
13. Pokyn č. D-339
14. Pokyn č. D-340
15. Informace o zrušení metodického Pokynu č. D-252
(Zdroj: mvcr.cz)

 

 
 
ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ

 
ZATŘÍDĚNÍ A PROVOZOVÁNÍ FOTOVOLTAICKÉ ELEKTRÁRNY

FVE je nainstalovaná na střeše domu (nahrazuje střešní krytinu).
Do které odpisové skupiny (skupin) zařadit FVE? Musí se rozdělit jednotlivé komponenty a ty pak zařadit do jednotlivých odpisových skupin?
K zatřídění a k provozování fotovoltaické elektrárny je třeba řešit (stejně jako u jiného majetku) otázky:
  • zatřídění příslušného jednotlivého majetku z hlediska SKP pro potřeby daňového odpisování,
  • způsob účtování provozních výdajů při provozu těchto fotovoltaických elektráren.
Je třeba vzít na vědomí, že fotovoltaická elektrárna jako solární zařízení patří do skupiny ekologických energetických zařízení, u kterých lze uplatnit osvobození od daně z příjmů. Úhrnně jsou jednotlivé majetky, kterým se souhrnně říká fotovoltaická elektrárna, posuzovány dle toho, zda jde o hlavní zdroj vytápění stavebního díla nebo zda slouží k výrobě elektřiny, která není využívána jen pro jedno stavební dílo. Dále je pro zařazení rozhodný i způsob umístění elektrárny (na střeše budovy nebo na venkovní ploše). Pokud jsou tyto fotovoltaické články umístěny na nemovitosti, stavební úpravy střechy včetně nosné konstrukce a kabeláže pro rozvod elektrické energie, tvoří technické zhodnocení stavby. Pokud jde o odpisování fotovoltaických elektráren pro potřeby daně z příjmů (tzv. daňové odpisy):
  • fotovoltaické panely v kombinaci s měničem (inventorem) se klasifikují kódem SKP 31.10.26 Generátory na střídavý proud (alternátory) - odpisová skupina 3,
  • fotovoltaické systémy produkující stejnosměrné napětí, které dávají energii přímo pro spotřebiče malého napětí vybavené např. diodami, které řídí směr proudu, se klasifikují SKP 31.10.10. Elektromotory s výkonem 37,5 W a nižšími a ostatní motory a generátory na stejnosměrný proud (dynama) - tj. odpisová skupina 3,
  • samostatné fotovoltaické články sestavené do panelů nebo modulů, které nejsou vybaveny žádným výše uvedeným zařízením, se klasifikují kódem SKP 32.10.52 Fotosenzitivní polovodičové součástky diody vyzařující světlo (svítivky). Zamontované piezoelektrické krystaly - tj. odpisová skupina 2.
U fotovoltaických elektráren instalovaných na venkovních plochách je
  • venkovní stavební základ elektrárny včetně nosné konstrukce solárních modulů klasifikován kódem Klasifikace stavebních děl CZ - CC 230249 Stavby výrobní pro energetiku j.n. (kromě budov), tj. odpisová skupina 4,
  • venkovní kabeláž pro vedení elektrické energie od panelů k místu spotřeby je klasifikován kódem CZ-CC 2224 Vedení místní elektrická a telekomunikační, tj. odpisová skupina 4,
  • vlastní fotovoltaické systémy jsou jako u výše uvedených systémů na střechách (panely) v odpisové skupině 3,
  • samostatné fotovoltaické články obdobně jako výše uvedené svítivky jsou v odpisové skupině 2.
Při provozu fotovoltaických elektráren, které slouží pro podnikání, jsou veškeré provozní výdaje spojené s údržbou a provozem (materiál, mzdy atd.) běžným provozním nákladem, který se účtuje na vrub účtové třídy 5, stejně jako je tomu u jiných provozovaných zařízení sloužících k podnikání, a jsou daňově uznatelnými náklady v návaznosti na zákon o daních z příjmů - v případě, že poplatník vede účetnictví. Platí tedy, že u fotovoltaických systémů se musí rozlišovat stavební úpravy, které mají charakter technického zhodnocení, a samotný systém, který je - pokud netvoří součást budovy a tvoří samostatně technicko-ekonomický systém, jako samostatná věc. Pokud nejsou umístěny na budově, nejde o nemovitost, ale o samostatnou věc.

PROVOZ FOTOVOLTAICKÉ ELEKTRÁRNY

FO se rozhodla provozovat fotovoltaickou elektrárnu.
Jaké povinnosti musí splnit FO (nepodnikatel) z hlediska daní, sociálního a zdravotního pojištění, která se rozhodne provozovat fotovoltaickou elektrárnu? Bude nějaký rozdíl v tom, když touto osobou bude důchodce?
Z pohledu zdravotního pojištění platí, že pokud se jedná o příjmy podle § 7 z. č. 586/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů (což je nesporně tento případ), považuje se podnikatel ve zdravotním pojištění za OSVČ. Nejpozději do 8 dnů musí oznámit příslušné zdravotní pojišťovně zahájení samostatné výdělečné činnosti, a to i když se jedná o osobu, za kterou platí pojistné stát.
Obecně platí, že OSVČ je dále povinna pravidelně odvádět na účet zdravotní pojišťovny zálohy na pojistné, pokud není od placení těchto záloh zákonem osvobozena - právě v prvním kalendářním roce samostatné výdělečné činnosti nemusí platit zálohy ty osoby, za které je plátcem pojistného stát a pojistné pak doplatí jednorázově do osmi dnů po podání daňového přiznání.

FOTOVOLTAICKÁ ELEKTRÁRNA

Bratr podniká jako OSVČ - FO, volná živnost - projektování + revize a vázaná živnost Revize vybraných elektrických zařízení. Dosud užíval v daňovém přiznání procentní odpočet nákladů 50 - 60 % podle toho, která činnost převažovala. Není plátcem DPH. V 11/2009 pořídil na střechu svého rodinného domu fotovoltaickou elektrárnu o výkon 10,5 kW. Do provozu byla uvedena v 12/2009. Elektrárna byla zhotovena na zakázku - cena 1 083 000 Kč. Bratr si vzal úvěr - hypotéku v částce 1 080 000 Kč. Bude splácet 11 500 Kč měsíčně. Má vystavenu licenci (koncesi) Energetickým úřadem a živnostenský list na výrobu a prodej elektrické energie.
Jak bude bratr postupovat v případě elektrárny? Bude moci dále na svoje dosavadní a trvající činnosti uplatňovat procentní odpočet nákladů a na elektrárnu daňovou evidenci, nebo musí vše vést v daňové evidenci?
Jde o podnikání, neboť je vystaven živnostenský list na výrobu a prodej elektrické energie - proto se může bratr rozhodnout, stejně jako u jiných druhů podnikání, zda je pro něj výhodný paušál, nebo skutečné výdaje. V souladu se zněním § 7, odst. 7 a 8 ZDP musí podnikatel používat jen jeden ze způsobů uplatnění výdajů (skutečnost či paušál) - způsob uplatnění výdajů nelze zpětně měnit. To tedy znamená, že pokud by bylo pro bratra výhodné, aby uplatňoval skutečné výdaje spojené s provozem fotovoltaické elektrárny, musí přejít obecně u všech dalších činností vždy při zahájení příslušného daňového období na skutečné výdaje a provést příslušné úkony z pohledu ZDP. Pak bude moci uplatnit i daňové odpisy fotovoltaické elektrárny.
Tvorba rezervy na opravy může být tvořena, pokud to podnikatel rozhodne (při uplatňování skutečných výdajů) - viz zákon č.593/1992 Sb., o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů a § 7b daňová evidence. Rozhodne-li se podnikatel pro skutečné výdaje, musí pochopitelně vést daňovou evidenci. Úroky z úvěrů na zařízení jsou daňově uznatelným výdajem. Daňový odpis může uplatnit již za rok 2009, pokud bylo zařízení uvedeno do provozu v 12/2009, a to v souladu s § 26 až 32 ZDP.


(víc otázek a odpovědí na toto téma najdete v dvouměsíčníku 1000 řešení 3/2010)

 

 
 
PRAKTICKÁ KOMUNIKACE

 
SLYŠET TRÁVU RŮST

Dnešní doba přináší kromě skutečných záplav, kdy se voda vylije z břehů, i jiné záplavy, z nichž snad nejhorší je záplava slov. Slova se na nás valí z každé strany - z masově komunikačních prostředků, přes které nám politici popisují cestu do ráje, od šéfa, který nám, když se nepolepšíme, slibuje peklo na zemi, od manželského partnera, který nám náš domov mění v očistec, od dětí, které se pro změnu pokoušejí z domova udělat blázinec, od šoféra, který kvůli nám musel zastavit před přechodem pro chodce, od... Není divu, že díky tomu otupíme, a přestáváme si slov, dorážejících na naše uši jako roj komárů, všímat.

Potom však s údivem zjistíme, že jsme nezaregistrovali něco životně důležitého.
Proto je tento příspěvek věnován nácviku jednoho z nejtěžších umění - umění naslouchat. Zaměříme se přitom na komunikaci na pracovišti a popis zásad, které by měl dobrý manažer dodržovat při styku se svými podřízenými.
Na začátek si připomeňme, že běžná komunikace pomocí mluveného slova má vždy dvě strany: mluvícího a poslouchajícího.
Toto triviální uspořádání může kupodivu vést k řadě neočekávaných výsledků:
  • mluvící mluví o koze, naslouchající to pochopí jako vyprávění o voze;
  • mluvící řekne A, naslouchající si k tomu sám domyslí B, C i D;
  • mluvící mluví, naslouchající souhlasně přikyvuje, ale nerozumí ani ň;
  • mluvící přednáší plamenný projev a poslouchající sní o opečeném buřtu a chlazenému pivu;
  • mluvící začne větu a poslouchající ji za něho dokončí;
  • mluvící řekne, co má na duši, poslouchající s tím souhlasí a následně pak všude rozhlašuje, jakou kravinu zase ten vůl vymyslel;
a tak dále a tak podobně.

Ve všech výše uvedených případech vůbec nezáleží na tom, která strana je šéf a která podřízený. Důležitý je jenom fakt, že komunikace selhala.
Z toho vyplývá, že úspěch mluvené komunikace skoro do stejné míry závisí na mluvícím i na naslouchajícím.
Ideální je, když se v průběhu komunikace pokusí každý z nich vcítit do postavení toho druhého. Život ale ani zdaleka není ideální a život šéfa už vůbec ne. Proto se dobrý manažer musí snažit za dva - za sebe i za svého podřízeného.

Když je právě tím mluvícím, měl by si klást následující otázky:

  • Vyjadřuji se dostatečně přesně?
  • Vyjadřuji se dostatečně stručně?
  • Vyjadřuji se dostatečně jasně?

  • Vysvětlil jsem úplně, co od podřízeného chci?

  • Zvolil jsem pro komunikaci správný čas, místo a tón?

  • Jak zjistím, že jsem byl správně pochopen?

  • Jak zjistím, že podřízený udělal to, co jsem mu řekl?

Zdálo by se, že těch otázek je zbytečně mnoho a že například, když se vyjadřuji přesně, automaticky se vyjadřuji i jasně. Není to pravda.
Mohu ve svém projevu použít přesná, například sedmimístná čísla, ale posluchači vůbec nemusí být jasné, co ta čísla znamenají.
Stejně tak by se zdálo, že když je třeba něco vysvětlit, je třeba o tom dostatečně dlouho mluvit.
Opak je pravdou. Když umíme věc vysvětlit, dokážeme se "vymáčknout" pomocí pár vět. Když věc neumíme vysvětlit, nebude nám na to stačit ani hodina. Zde platí, že žádný učený z nebe nespadl a schopnost se vyjadřovat se stručně se získá jen tréninkem.

Nejtěžší jsou dvě poslední otázky:
Jak zjistit, že mě správně pochopili, a jak zjistit, zda náš projev bude mít zamýšlený účinek.
V prvním případě nám pomohou kontrolní otázky, vkládané ve vhodných okamžicích do projevu, a sledování odezvy ze strany podřízeného, zejména jeho souhlasu či nesouhlasu s našimi závěry.
Ve druhém případě je třeba si stanovit dobu, dokdy očekáváme od podřízeného nápravu, anebo změnu. No a samozřejmě je nutno si také určit kritéria, podle kterých dokážeme tuto nápravu, resp. změnu vyhodnotit.

Je-li mluvení uměním, potom naslouchání je dvojnásobným uměním.

Tady jde, tak jak jsme napsali v názvu tohoto příspěvku, o umění "slyšet i trávu růst".
Při naslouchání nestačí mít jen zdravé uši, je třeba umět slyšet i to, co nebylo řečeno, a hlavně je třeba umět vyslechnuté správně interpretovat.
A to nejen to, co bylo řečeno, ale i to, proč to bylo řečeno. Zde už nevystačíme se zdravýma ušima, ale potřebujeme i bystrý úsudek a schopnost "číst v lidech".
Přece jen jako šéf máme proti podřízenému několik výhod:
  1. můžeme si, aspoň ve většině případů, zvolit čas a místo pro "souboj";
  2. můžeme těžit z přirozené autority, spojené s místem, které zastáváme;
  3. můžeme těžit z poznání podřízeného; d) můžeme využívat komunikační techniku.

Volba času a místa především znamená, že si můžeme podřízeného usadit tak, abychom na něho dobře viděli, a můžeme rozhovor naplánovat na dobu, která se nám hodí.
Kromě toho můžeme využít i jemnější nuance - nechat podřízeného chvíli čekat před dveřmi, v průběhu rozhovoru se nechat na chvilku odvolat, atd.
Přirozená autorita místa je o tom, že "pozvání na kobereček k šéfovi" má ještě pořád svoji váhu.
Na druhé straně, v některých případech, hlavně když se snažíme o neformální komunikaci, může být právě tato autorita nepřekonatelnou překážkou.

 

 
 
ŘEKLI MOUDŘÍ

 
JAK HOVOŘIT

Když vaše slova přestávají poslouchat, je čas na změnu stylu: méně slov a více úplatků.

Medovým jazykem se dá ovládnout mamut i s chlupy.

Mluvit s lidmi, kteří s vámi jen souhlasí, je totéž, jako mluvit s ozvěnou.

Čím míň člověk věci rozumí, tím víc o ní mluví.

Čím víc řečí předtím, tím méně činů potom.

 

 
 
CHYBOVAT ZNAMENÁ PLATIT

 




20. května

čtvrtek


Daně z příjmů- plátce

Odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti sražených z mezd za duben 2010

(§ 38h odst. 9 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)

Sociální pojištění - OSVČ

Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za duben 2010

(§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)

Sociální pojištění - zaměstnavatel

Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za duben 2010

(§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc. zabezpečení)

Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za duben 2010

(§ 9 odst. 5 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)

Zdravotní pojištění - zaměstnavatel

Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za duben 2010

(§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na zdravotní pojištění)

Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za duben 2010

(§ 25 odst. 3 zák. č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)


25. května

úterý



DPH

Podání přiznání k DPH a její zaplacení za duben 2010 u plátců s měsíčním zdaňovacím obdobím

(§ 101 odst. 1 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)

Podání souhrnného hlášení za duben 2010 za uskutečněná intrakomunitární plnění formou datové zprávy s uznávaným e-podpisem nebo z datové schránky

(§ 102 odst. 4 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)

 

 
 
EKONOMIKA

 
  země     měna     množství     kód     05.05.2010     06.05.2010     07.05.2010     10.05.2010     11.05.2010     12.05.2010  
  Austrálie     dolar     1     AUD     18,159     18,480     18,095     17,890     18,018     17,949  
  Brazílie     real     1     BRL     11,313     11,359     11,058     10,750     11,286     11,249  
  Bulharsko     lev     1     BGN     13,234     13,303     13,273     13,091     13,083     12,979  
  Čína     renminbi     1     CNY     2,933     2,995     2,985     2,892     2,951     2,931  
  Dánsko     koruna     1     DKK     3,477     3,496     3,488     3,441     3,438     3,412  
  EMU     euro     1     EUR     25,880     26,020     25,965     25,605     25,590     25,390  
  Estonsko     koruna     1     EEK     1,654     1,663     1,659     1,636     1,635     1,623  
  Filipíny     peso     100     PHP     44,478     45,049     44,759     43,923     44,773     44,416  
  Hongkong     dolar     1     HKD     2,578     2,631     2,619     2,538     2,590     2,572  
  Chorvatsko     kuna     1     HRK     3,568     3,587     3,574     3,524     3,522     3,498  
  Indie     rupie     100     INR     44,547     45,118     44,798     44,021     44,504     44,348  
  Indonesie     rupie     1000     IDR     2,202     2,222     2,217     2,176     2,216     2,203  
  Japonsko     jen     100     JPY     21,093     21,798     22,035     21,166     21,789     21,494  
  Jihoafrická rep.     rand     1     ZAR     2,633     2,677     2,643     2,644     2,661     2,676  
  Jižní Korea     won     100     KRW     1,795     1,791     1,763     1,744     1,772     1,749  
  Kanada     dolar     1     CAD     19,484     19,799     19,630     19,324     19,637     19,694  
  Litva     litas     1     LTL     7,495     7,536     7,520     7,416     7,411     7,353  
  Lotyšsko     lat     1     LVL     36,621     36,793     36,715     36,196     36,195     35,854  
  Maďarsko     forint     100     HUF     9,350     9,312     9,216     9,364     9,268     9,275  
  Malajsie     ringgit     1     MYR     6,197     6,276     6,222     6,169     6,273     6,239  
  Mexiko     peso     1     MXN     1,589     1,602     1,577     1,580     1,605     1,610  
  MMF     SDR     1     XDR     29,901     30,427     30,324     29,566     29,909     29,693  
  Norsko     koruna     1     NOK     3,311     3,342     3,263     3,254     3,264     3,261  
  Nový Zéland     dolar     1     NZD     14,364     14,834     14,531     14,347     14,438     14,385  
  Polsko     zlotý     1     PLN     6,419     6,359     6,261     6,357     6,318     6,395  
  Rumunsko     nové leu     1     RON     6,202     6,221     6,201     6,145     6,122     6,083  
  Rusko     rubl     100     RUB     67,184     67,358     66,755     65,669     66,660     66,755  
  Singapur     dolar     1     SGD     14,452     14,687     14,609     14,319     14,537     14,503  
  Švédsko     koruna     1     SEK     2,685     2,679     2,660     2,643     2,650     2,650  
  Švýcarsko     frank     1     CHF     18,065     18,410     18,361     17,970     18,157     18,055  
  Thajsko     baht     100     THB     61,912     63,223     63,020     61,153     62,301     61,966  
  Turecko     nová lira     1     TRY     13,205     13,298     13,029     13,006     13,108     13,121  
  USA     dolar     1     USD     20,019     20,443     20,374     19,743     20,151     20,012  
  Velká Británie     libra     1     GBP     30,258     30,861     29,920     29,633     29,766     29,883  


  země     měna     množství     kód     13.05.2010     14.05.2010     17.05.2010  
  Austrálie     dolar     1     AUD     18,142     18,168     18,216  
  Brazílie     real     1     BRL     11,430     11,425     11,464  
  Bulharsko     lev     1     BGN     12,997     13,018     13,067  
  Čína     renminbi     1     CNY     2,958     2,986     3,033  
  Dánsko     koruna     1     DKK     3,417     3,423     3,435  
  EMU     euro     1     EUR     25,420     25,465     25,560  
  Estonsko     koruna     1     EEK     1,625     1,628     1,634  
  Filipíny     peso     100     PHP     45,081     45,526     45,816  
  Hongkong     dolar     1     HKD     2,596     2,619     2,655  
  Chorvatsko     kuna     1     HRK     3,504     3,510     3,524  
  Indie     rupie     100     INR     44,811     45,077     45,394  
  Indonesie     rupie     1000     IDR     2,223     2,241     2,268  
  Japonsko     jen     100     JPY     21,741     22,033     22,391  
  Jihoafrická rep.     rand     1     ZAR     2,694     2,707     2,743  
  Jižní Korea     won     100     KRW     1,790     1,803     1,795  
  Kanada     dolar     1     CAD     19,890     19,842     19,998  
  Litva     litas     1     LTL     7,362     7,375     7,403  
  Lotyšsko     lat     1     LVL     35,929     35,990     36,132  
  Maďarsko     forint     100     HUF     9,327     9,215     9,189  
  Malajsie     ringgit     1     MYR     6,335     6,384     6,416  
  Mexiko     peso     1     MXN     1,636     1,635     1,634  
  MMF     SDR     1     XDR     29,887     30,029     30,356  
  Norsko     koruna     1     NOK     3,282     3,295     3,314  
  Nový Zéland     dolar     1     NZD     14,488     14,486     14,514  
  Polsko     zlotý     1     PLN     6,429     6,385     6,357  
  Rumunsko     nové leu     1     RON     6,078     6,087     6,097  
  Rusko     rubl     100     RUB     67,382     67,477     67,903  
  Singapur     dolar     1     SGD     14,626     14,741     14,890  
  Švédsko     koruna     1     SEK     2,668     2,660     2,663  
  Švýcarsko     frank     1     CHF     18,145     18,162     18,241  
  Thajsko     baht     100     THB     62,442     62,936     63,830  
  Turecko     nová lira     1     TRY     13,299     13,298     13,429  
  USA     dolar     1     USD     20,199     20,382     20,706  
  Velká Británie     libra     1     GBP     29,805     29,710     29,878  

 

 
 
NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE

 
Poradce, měsíčník nejenom pro podnikatele, č. 10/2010
  • Komentář k zákonu o omezení plateb v hotovosti
  • Vzory podání v daňovém řízení
  • Výhody a nevýhody spolupráce osob při jednotné sazbě daně z příjmů
  • Mateřské a dceřiné společnosti
  • Pracovní cesty zaměstnanců

Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále - (PaM) - měsíčník, č. 5/2010
  • Placení pojistného v roce 2010
  • Postup zaměstnavatele a zaměstnance při podávání žádostí ve zdravotním pojištění
  • Inspekce práce v oblasti BOZP
  • Zdanění odměn členů statutárních orgánů

Daně účetnictví - vzory a případy (DÚVaP) - měsíčník, č. 6/2010
  • Paušální výdaje nebo daňová evidence
  • Reklama a propagace z účetního a daňového hlediska
  • Cestovní náhrady při pracovní cestě

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále - (DaÚ) - měsíčník, č. 6/2010
  • Zastupování v daňovém řízení
  • Kontrola a audit projektů financovaných z fondů EU
  • Maximální vyměřovací základ a zdanění manažerů v roce 2010
  • Důležité limity v zákoně o daních z příjmů
  • Podnikání v zemědělské výrobě
  • Ochrana zdraví zaměstnanců
  • Fotovoltaické elektrárny a daň z příjmů
  • Ochrana zdraví zaměstnanaců
  • DPH u služeb cestovního ruchu v roce 2010
  • Osoby povinné přiznat a zaplatit DPH

Poradce Veřejné Správy - (PVS) - měsíčník, č. 6/2010
  • Změny v zákoně proti kouření a alkoholu
  • Volby a finance
  • Změny v prováděcích vyhláškách Ministerstva financí
  • Závazné posouzení u neziskových subjektů
  • DPH u prací na movité věci
  • Výnosy a náklady nadací a jejich daňový režim
  • Zaměstnanecké benefity
  • Dohody o práci
  • Předčasný starobní důchod

1 000 řešení - dvouměsíčník, č. 3/2010
  • Živnostenské podnikání

Zisk - měsíčník, č. 5/2010
  • Jak si udržet zákazníka v době ekonomické krize
  • Jak získat důvěru zákazníků
  • Billboardová reklama - jeden z kroků k úspěchu vašeho podnikání
  • Je čas na změny - kdy malí budou první a velcí poslední

PŘIPRAVUJEME

Poradce č. 11-12/2010 (V/2010)
  • Zákoník práce - zákon s komentářem po posledních novelách

Daně, účetnictví, vzory a případy - (DÚVaP) č. 7-8/2010 (V/2010)
  • Mezinárodní zdanění příjmů
  • Podrozvahová evidence

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále - (DaÚ) č. 7/2010 (VI/2010)
  • Letní brigády a jejich zdanění
  • Důležitá procenta v zákoně o dani z příjmů
  • Pozemky a daň z příjmů
  • Pořizování, provozování a vyřazování samostatných věcí movitých
  • Technické zhodnocení versus opravy
  • Paušální výdaje na dopravu
  • Spojené osoby v DPH

Práce a mzdy bez chyb, pokut a penále - (PaM) č. 6/2010 (V/2010)
  • Poskytování příspěvku na podporu zaměstnávání ZTP
  • Postup při výpočtu řádného starobního důchodu
  • Státní sociální podpora
  • Termínované pracovní poměry
  • Rozsah srážek ze mzdy a nezabavitelné částky
  • Sociální příspěvky spoření
  • Vyšší náhrada při nevyplacení mzdy
  • Desatero pro uchazeče o zaměstnání
  • Postup při podávání žádostí ve zdravotním pojištění
  • Náhrada mzdy v zemích EU

Poradce veřejné správy - (PVS) č. 7-8/2010 (V/2010)
  • Změna při poskytování zaměstnaneckých benefitů
  • Věcná novela zákoníku práce
  • Reforma v účetnictví a výkaznictví ve vybraných účetních jednotkách
  • Účtování ve společenství vlastníků jednotek
  • Právní pomoc absolventům škol

Zisk č. 6/2010 (V/2010)
  • Dobrý šéf oddělení, jak ho vybrat
  • Jaké otázky klást
  • Vsaďte na charakter
  • Jak zvládnout bez problémů vystoupení
  • Mýty marketinku
  • Jak vytvořit atraktivní blog
  • Tvořivost je výzva

 

 
 
HORKÁ TÉMATA

 
PLATY A MZDY V KOSTCE
V oblasti mzdové evidence se setkáváme v období hospodářské krize s celou řadou složitých právních předpisů. Jedná se např. o pravidla odměňování, minimální mzdy, sociální a zdravotní pojištění, náhradu mzdy zaměstnanců pro rok 2010.
Součástí balíčku Platy a mzdy v kostce je Příručka mzdové účetní, která se týká problematiky mezd a všeho, co s nimi souvisí. Taky přinášíme pohled na platy a platové třídy ve veřejné správě, který najdete v měsíčníku PVS.

Příručka mzdové účetní pro rok 2010 (měsíčník DÚVaP 4-5/2010, A5, 320 str.)
cena: 251 Kč
Platové třídy - příspěvek (měsíčník PVS 5/2010, A4, 88 str.)
cena: 194 Kč
Stavební zákon a související předpisy… (sborník Zákony IV., A5, cca 368 str.)
cena: 153 Kč
Zákony pro školy, obce, státní a veřejnou správu… (sborník Zákony V., A5, 352 str.)
cena: 153 Kč
Odpady,obaly a ochrana životního prostředí… (sborník Zákony VI., A5, 464 str.)
cena: 154 Kč

balíček PLATY A MZDY V KOSTCE, DÚVaP 4-5/2010 + PVS 5/2010 + Zákony IV., Zákony V., Zákony VI. - zdarma
cena: 445 Kč

SPOTŘEBNÍ DANĚ
Již od počátku letošního roku dochází k významným změnám v několika daňových zákonech. Změny se dotýkají i spotřebních daní. Nejsou to jen změny formální, ale jsou to i změny zasahující do podstaty daňového řízení u spotřebních daní.
Jaký je nový elektronický systém pro přepravu a sledování výrobků podléhajících spotřební dani a odpovědi na další otázky Vám přinášíme v následujících publikacích.

Novela zákona o spotřebních daních - příspěvek (měsíčník Poradce 9/2010, A5, 224 str.)
cena: 129 Kč
Novela zákona o spotřebních daních - příspěvek (měsíčník DaÚ 4/2010, A4, 80 str.)
cena: 203 Kč
Zákon o spotřebních daních (Aktualizace k sborníku I. 2010 I/1, A5, cca 72 str.)
cena: 45 Kč
balíček SPOTŘEBNÍ DANĚ, DaÚ 4/2010 + Aktualizace 2010 + Poradce 9/2010 - zdarma
cena: 248 Kč
Bližší informace o cenách a způsobu objednání získáte i na telefonním čísle 558 731 125.

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   Telefon:
Poradce s.r.o
Štefánikova 2
737 01 Český Tešín
  558 731 125
558 731 126
558 731 127
 
E-mail:   Fax:
poradce@i-poradce.cz   558 731 128
 
Informace o našich produktech naleznete i na naší internetové stránce
www.i-poradce.cz.

 

 
Copyright (c) Poradce s.r.o., 2002 - 2010
Untitled Page